Tutunma

Tutunma

Tutunma, kahraman odaklı bakış açısıyla yazılmıştır, anlatıcı ana karakterin kendisidir. Kahraman anlatıcı, kendi dil ve üslubunu kullanır ve birinci tekil şahıs ağzıyla konuşur. Okuyucu ile daha sıcak, samimi ve inandırıcı bir diyalog kurmasıyla okuyucuya daha yakındır. Ancak anlattıkları büyük ölçüde tek bir kişinin yaşadıkları, bildikleri, gördükleri, yorumları ile sınırlandırmış olur.

Tutunma’da anlatıcı olay örgüsüne konunun ortasından başlıyor. Öykünün ortasına gelindiğinde flashback (geriye dönüş) tekniğini kullanılarak içinde bulundukları durumun sebepleri gün yüzüne çıkartılıyor. Öykünün sonunda günümüze dönülüyor.


Yavaş yavaş kaldırmaya başladım kabuğu. Çekerken, ince, deriden iplerin kopuşunu izledim. Ortaya geldiğimde - en çok orası acıdı - kan sızmaya başladı ayak bileğime doğru. Biraz daha çekince, kabuk elimde kaldı. Sızan kanı silip peçeteyi biraz bastırdım yeniden açılan yaranın üzerine. Bir dakika var yok, durdu kan. Peçeteyi kaldırdığımda esmer derimin altından pembe ve taze yeni derinin görünmesi, nasıl desem, hoşuma gitti. Hatta umut verdi.

Son haplar bu hale getirdi beni. Öncekiler bu kadar kaşındırmıyordu. Ama şimdi kaşındıkça kızıyor, kızdıkça delirmiş gibi kaşıyorum. Sonuç; yer yer kabuk bağlamış, yer yer de kabuğu kalkmış yaralar. Daha biri iyileşmeden bir yenisini açıyorum. Elimde değil. Bundan şikâyetçi de değilim. Bu sayede aklım yerine derimi kaybediyorum!

Son yapılan aylık kan kontrolünde doktoru görmek istedim. Sahile vuran ölü balıklar gibi bakan doktoru. İçeri girdiğimde kontrole gelen kişilerin kan sonuçlarını ekrandan inceliyor, alınması gereken dozajlar tamamlanmışsa yeni sonuca geçiyordu. İlacın bu serisinin bana iyi gelmediğini, önceki seride böyle bir problem yaşamadığımı söyleyip önceki seriden devam etmemin mümkün olup olmadığını sordum. Önce yüzüme dikkatlice baktı, sonra “Adınız?” dedi. Bir şeyler yazdı. Sahile vuran ölü balıklar gibi bakan doktoru. Parmakları… İnce uzun, narin. Kolları, pürüzsüz ve beyaz. Devamında ince boynu.

Güzeldi. Artık nadiren hissettiğim düşünceleri aklımdan atmaya çalışıp etrafı seyretmeye başladım. Duvardaki “Her Şey Sizin Sağlığınız İçin”, “Son Seri, Son Teknoloji! Enerji, Sağlık ve Mutluluk Garantili”, “Sizi Düşünüyoruz, Siz de Kendinizi Düşünün” afişlerini okuduktan sonra gözlerim yeni bir afişi okumak ister gibi bluzunun yakasından görünen göğüs çatalına döndü. Unuttuğumu sandığım hisler kendini gösteriyordu işte. Balıkgözlü kontrol doktorunun odasında deli gibi kaşınan yaralı bir adam olmasaydım hislerim mutlu sonla bitebilirdi belki. Yazmayı bitirince bana döndü ve “Bir dahaki kontrole kadar lütfen ilaçlara devam edin, çıkabilirsiniz,” dedi. Aklımdan geçirdiklerimi anlayacak kuruntusuyla “Peki!” deyip hemen odadan çıktım.

Devlet tüm yayınevlerini kamulaştırdıktan sonra, haftada bir gece saat 22.00’de, sokak devriyeleri azalınca katıldığım şiir grubu, benim gibi ilacın etki etmediği kişilerden oluşuyordu. Fakat ilaç onlarda genelde uykusuzluk ya da baş ağrısı gibi yan etkiler gösterirken ben de bu kaşıntı ve yaralara yol açıyordu. “Gecenin karanlığı üzerime çöktü, Uzat elini ey sevgili ve çıkar beni. Önce çıkar, sonra sar, bırakma. Tek bir bedende birleştiğimizde ancak güneş doğacak, Ve bu beden bizi götürecek yarınlara.”

En son katıldığım gecede, aramıza yeni katılan, eski bir şair yan etkilinin şiiri. Birbirimize “yan etkili” diyoruz. Şiir oldukça uzundu ama ben en çok hoşuma giden kısmını ezberledim, çünkü kaşıntıdan odaklanamıyordum. Bazen yazıyoruz bu gecelerde fakat gece bitmeden yok ediyoruz yazdıklarımızı. Devlet kontrolü dışında yazmanın cezası neredeyse silahlanmakla aynı. Eskisi gibi yazılı olarak başucumda dursun isterdim ama bu katiyen yasak. Şiir okumak için tek şansımız: Hafızamız!

Dört buçuk yıl oldu ilk ilaçlar çıkalı dolayısıyla dünya savaşı biteli. Savaşın başrol oyuncularından ve bizi krize, güvensizliğe itip isyan ettiren hükümetin; isyanları bastıramayınca bir gecede çıkardığı kanunun sonucu: Antidepresanlar! Önce “Savaş buhranını atlatmak için herkese ücretsiz dağıtılacaktır.” propagandasıyla çıkartılsalar da kimse almak istemeyince bu ilaçları zorunlu kıldılar. Birinci seri gerçekten isyanları bastırdı. İnsanlar isyanı, eleştirmeyi bırakıp çalıştılar. Mutluydular. Biz yan etkilileri tenzih ederim tabii. Artık gizlenmesi gereken bir azınlıktık. İçimizden isyan edip kaşınmaya, uykusuzluğa ve baş ağrılarına mecbur kalmıştık. Hâlâ mutsuzduk. Bir süre sonra insanların yaşadığı mutluluk yerini çöküşe bırakınca ikinci seri geldi. Dozla birlikte serotonin seviyesi de artmıştı. Makineler çalışmaya başladı yeniden. İnsanlar işlerinin başına döndüler fakat bir süre sonra bu da yetmedi. Üçüncü seriye ihtiyaç duyuldu, çünkü mutlulukla birlikte üretim de azalıyordu. Üçüncü seri eskisi kadar mutlu edemedi insanları, iyice yavaşladı hayat. Bunu öngöremeyen hükümet yetkilileri ne yapacaklarını bilmeden koşuştururken birisi bir fikir attı ortaya: “İnsan satın alalım!” Gelişmemiş, fakir, hatta aç üçüncü dünya ülkelerinden karın tokluğuna çalışacak, bedenleri güçlü, akılları uyuşmamış ve ruhları yarasız insanlar satın alıp çalıştırmaya başladılar. Başlarda bu fikir işe yarasa da sonrasında sıkıntılar artarak devam etti. Bu insanlar, doğa gereği ürüyorlar ve üremeleri iş gücünü düşürüyordu. Yetkililer üreme ve sevişmelerine de kota koyunca bu üçüncü dünya insanları da homurdanmaya başladı. Homurtular arttı ve küçük çaplı itiraz ve isyanlara dönüştü. Onlara da ilaç zorunlu kılındı. Böyle bir kısır döngüde sıkıştırılmış hayatlar ülkesine dönüştük.

Dördüncü seri büyük araştırmalar ve umutlar ile piyasaya sürüldü. Her serinin ortalama bir yıl idare edebildiği düşünülürse şu an için bir buçuk yılını deviren seriye başarılı bile denebilir. Tabii, biz yan etkililerde yarattığı tahribatları saymazsak. Bu yan etkiler değil mi beni buraya düşüren zaten. Balıkgözlü doktora yan etkilerden bahsederken ilacın bende işe yaramadığını anlayacağını düşünemedim.

Cezaevinin bir metrekarelik tuvaletinden, bok kokuları arasında, bir tuvalet kâğıdı parçasına yazıyorum. Aklımı kaçırmamamın tek yolu bu. Olanları unutmamak, yaşama tutunmamın tek çaresi ve umudun. Zaten hatırladığım başka pek bir şey de kalmadı. Ha bir de şu şiir:

 • “Tek bir bedende birleştiğimizde ancak güneş doğacak,
 • Ve bu beden bizi götürecek yarınlara.”
 • Yazar Hakkında

  Meltem İNCİ


  Eski Çözümlemeler

  Zahir
  17/03/2018

  Zahir

  Kurgu
  17/03/2018

  Kurgu