Gece Baykuşları

Gece Baykuşları

Lecter müzmin bekarlardan biriydi. 30’lu yaşları çoktan devirmiş, her geçen yılda hayatının bir gayesini daha yitirmiş, vakur, sıskaca bir adamdı. Yapacak başka bir işi olmadığı için sigaraya başlamıştı. Küçükken oyuncu olmak isterdi ama kader oyunu memuriyetten yana kullanmıştı. İlk izlediği film ilginç bir Fransız yapımı olan Pierrot le Fou idi. Anna Karenina ilk aşkıydı. On beş yaşına kadar konuşamamıştı. Bu süreçte kendisinden hoşlanmadığını fark etti. İç sesiyle pek geçinemezdi.
Sıcak bir yaz akşamı iş çıkışı evinin yakınlarında bulunan bir restorana oturdu. İçeride insana kasvet veren piyanosuyla Brahms çalıyordu.
  - İyi akşamlar hanımefendi. Ölüm hakkında ne düşünüyorsunuz?
  - Efendim?
  - Tanrı sevdiklerine tez ölüm verir, demiş Byron. Bu hususta yaratıcım tarafından sevilmediğimi hissediyorum.
  - Hmm…
  - Ama öte yandan Montaigne “Uzun süren yaşam, yaşamların en iyisidir,” der. - Sigara ister miydiniz?
  - Kullanmıyorum.
  - Biliyor musunuz, bütün bu ölen insanlar benim hiç mi hiç umurumda değil. Hitler’in elini yıkamak için Yahudileri kullanması vicdan sahibi bütün insanları ayaklandırmışken benim yüreğimde bir kıvılcım çaktıramadı. Yanlış anlamanızı istemem, faşist değilim. Vicdansız olarak nitelendirmek daha mümkün.
Gaz odalarına girmek için bekleyen Yahudiler kim bilir ölüm hakkında ne düşünüyorlardı? Belki kendilerini oracıkta öldürmek istediler. Belki ellerini açıp Tanrı’ya onları kurtarması için yalvardılar ya da ona serzenişte bulundular. Her hâlükârda hepsinin sonu aynı oldu.
Biz bu konuşmayı yaparken bile dünyanın her yerinden insanlar, hayata gözlerini yumuyorlar. Az ilerdeki tiyatro binasında ‘Shakespeare esasen Marlowe mu?’ tartışması süregelirken pankreas kanseri olan yaşlı bir kadın son nefesini verdi bile. Ancak biz ne o yaşlı kadının ne de tiyatrocuların isimlerini biliyoruz. Tek bildiğimiz Shakespeare ile Marlowe.
Lecter usulca cebinden bir sigara daha çıkarıp yaktı. Sokaklar bomboştu. Dışarıda boğucu bir hava vardı. İnsanlar erkenden evlerine varıp kendilerini uykunun o yumuşak kollarına bırakmak istiyorlardı. Ama ne mümkün, rutubetten kenarları yeşermeye başlamış beyaz tavanlarına bakıp hüzünlenmekten başka bir şey gelmiyordu ellerinden.
  - Kapalı bir kaptaki sıvının herhangi bir noktasına uygulanan basınç, kabın iç yüzeyindeki her noktaya sıvı tarafından eşit büyüklükte iletilir. Bu yasayı Pascal buldu. O yüzden Pascal Yasası adıyla anılır. Fizik dünyasında yeni adımlar atılmaya başlandıysa onun payı büyük. Gerçi Nazım Hikmet “Matematik, sibernetik, fizik, müzik, tüm bunlar, eninde sonunda, sadece insanlar şiir okumayı öğrensinler ve anlasınlar diye gereklidir,” demiş. Söylesenize şiir sever misiniz?
  - Severim.
  - Ah, bu harika! Kimleri seversiniz peki?
  - Bukowski.
  - Demek Bukowski ... Kadınlar öyle adamlardan niçin hoşlanır anlamam. Bütün gün içip kendine acıyarak yaşayan birinden söz ediyoruz.
  - Bilmem, ben seviyorum işte.
  - Keşke Bukowski olsaydım. O zaman beni de severdiniz. Beyaz gömleğimden taşan bira göbeğimle içmenin bir çeşit intihar olduğuna inandırırdım kendimi. Gördüğüm her kadını severdim, çok iyi tanımamak koşuluyla. Çirkin olduğum için talihli olduğumu da düşünürdüm o vakit. Ah keşke, keşke Hank olsaydım!
  - Size bir kahve ısmarlayayım.
Onlarca hayat hikâyesine sessizce tanık olmuş, yorgun garson kahveleri getirdi.
  - Adınız nedir?
  - Melanie.
  Melanie, kırmızı dudaklı kadın. Yalnızlıktan hoşlanmazdı. Kırmızı rujuna rağmen narin yüzü soluk dururdu. Tanrı’ya inanırdı. Yatmadan önce aynanın karşısına geçip kendini izler, bazen ise kendiyle konuşurdu. Bukowski severdi. Yaşayan her kadın gibi yeterince güzel bulmazdı kendini. Kimbilir, belki ölen kadınlar da mezarda inatla saçlarını tepeden topluyorlardır.
  - Melanie, hiç kendini öldürmeyi düşündün mü?
  - Hayır.
  - Kusuruma bakma ancak dürüst olduğunu sanmıyorum. Mutlaka düşünmüşsündür. Herkes düşünür.
  - Ben düşünmedim.
  - Neden peki?
  - Hayatın kendisini yaşarken ölümü düşünecek vaktim olmuyor.
  - Benim gibi bir hayatın olsaydı, emin ol, ölüm sana daha cazip gelirdi.
  - Aslına bakarsan ben birazdan kendimi öldüreceğim Melanie. Bu konuda son derece kararlıyım. Yalnız, bir hiç olarak ölmek bana tarifi mümkün olmayan bir keder veriyor. Ne bir savaşta kahramanlık yaptım ne de bir kadının gülümsemesinin sebebi olabildim. Keman çalamam. Ayak tırnaklarımı bile doğru düzgün kesemem. Ünlü biri değilim. Babamdan kalan kol düğmelerimi bırakabileceğim bir oğlum yok. Feryatsız, küfür etmeden ve en acısı hiç sevilmeden terk ediyorum bu dünyayı.
Melanie ilk defa Lecter’ın yüzüne baktı.
  - Melanie, öldükten sonra beni sevebilir misin? Biliyorum henüz yaşarken senden bunu istemem biraz tuhaf. Ölüler sevgiyi hisseder mi, orası da meçhul.
  - Beyhude bir çırpınış bu. Sırf bana kahve ısmarladın diye seni sevmemi nasıl beklersin?
  - Beni sevmen için ne yapabilirim Melanie?
  - Bana şarkı söyle. Eğer beğenirsem, söz seveceğim seni.
Lecter bir müddet düşündü ve sonra titrek bir sesle başladı söylemeye:
Seneler, seneler evveldi;
Bir deniz ülkesinde
Yaşayan bir kız vardı, bileceksiniz
İsmi Annabel Lee;
Hiçbir şey düşünmezdi sevilmekten
Sevmekten başka beni…
  -Bu şarkıyı hiç duymamıştım. Kim bu Annabel Lee?
  - Edgar Allan Poe’nun, öldükten sonra tapmaya başladığı, sevdiği. Melekler kıskanmış aşklarını, ölmüş gitmiş Annabel Lee.
Kıpırtısız, masayı inceleyen Melanie’nin dudakları hafifçe aralandı.
  - Pekâlâ, Annabel’in hatırına seveceğim seni.
  - Teşekkür ederim Melanie. Çok teşekkür ederim. Tanrım! Bir kez olsun sevileceğimi bilmek! Şimdi ölmek için daha çok sabırsızlanıyorum.
Lecter masadan kalkıp dinç adımlarla kapıya yöneldi. Büyük bir coşkuyla arkasını dönerek haykırdı:
Seni seviyorum Melanie!
  - Ben de seni seviyorum!
  - Lecter. Adım Lecter!
  - Ben de seni seviyorum Lecter.

Yazar Hakkında

Ece Atlıhan


Eski Çözümlemeler

Zahir
17/03/2018

Zahir

Tutunma
17/03/2018

Tutunma

Kurgu
17/03/2018

Kurgu