Lunapark Jetonu

Lunapark Jetonu

Pencerenin önünde oturup beklediğimden beri kaç gün geçti hesap edemedim. Belki üç dört gün, belki iki hafta. Her sabah ahşap çerçeveyi tüm gücümle kendime doğru çekiyorum. Menteşelerden birinin vidaları gevşemiş. Üstüme devrilecekmiş gibi aşağı eğiliyor. Kapanmasın diye araya sıkıştırdığım mavi havlunun dışta kalan kısmı solmuş. Alt evin duvar dibinden tüm kırılganlığı ve isyankârlığı ile fırlayıp yükselen gül ağacının camıma değip geçen dalları biraz daha yeşillenmiş gibi geldi bugün. Mis gibi kokmuyor ama mis gibi görünüyor. Karşı evin camlarında gördüm yansımasını. Yanına arkadaş olsun diye bir saksı sardunya koyayım dedim ama kendi canım umurumda değilken bir başka canı susuz bırakmaktan korkup vazgeçtim. Mahallenin kadınlarından birkaçı gelip geçerken selam veriyor. “Gel aşağıya, iki bardak çay içelim,” diyorlar. Seni soran yok. Nerede olduğundan haberleri varmış da dönmeyeceğini biliyorlarmış gibi davranıyorlar. En son Necla sordu üstü kapalı. Hani saçları belinde, esmer, kirpiği ok, dudakları şu sarmaşık gülünden daha kırmızı. “Bir mektup, iki cümle yazı da bırakmamış mı?” dedi. “Kalemini masada unutmuş ama kâğıdı yanına almış,” dedim. Elini dizime koydu. Kara gözlerinde birini gördüm. Sanki sana bakmış da siluetin gözlerinde kalmış gibi geldi. Çıktı gitti sessizce. Ardından baktım. Çiçek basmalı eteği ince bileklerinin üstünde savruldu. Az daha baksam ayağı burkulup düşecekti. Eliyle ahşap kapıya tutundu. Çürük kapının kıymıklarından biri eline batmış olacak. Sokağı aşağı doğru adımlarken avucuna bakıyordu. Oğlan dün gece yine seni sayıkladı. Okuldan dönerken sokakta bulduğu renkli kâğıdı getirmiş. “Anne lunapark geliyormuş, kocaman atlıkarınca kuracaklarmış. Bu kâğıtla gidersek ilk biniş bedavaymış,” dedi. “Olur, götürürüm seni binersin,” dedim. “Ben yarın okul dönüşü aşağı sokaktan geçerim. Sana da kâğıt bulurum anne,” dedi. Necla sokağın köşesinden kaybolduğunda gözümden düşen iki damla yaşı soluk mavi havlu emdi. Ütülediğim gömleğin, sandalyenin sırtında asılı. Geldiğinde evde yoksak lunaparka gel. Meryem.
  - Kolay gelsin, adımı değiştirmek istiyorum.
  - Şu formu doldur. Şuna benzer dilekçe yazacaksın. Dikkatli yaz!
  - Tamam, hemen yazayım.
“Her ne kadar nüfusta Halil ismiyle kayıtlı olsam da çevremde ‘Sakar Sarsak’ olarak bilinmekte ve çağrılmaktayım. Kahvede oyun oynarken bir anda ellerim terler, kâğıtlar ıslanır. Kahveci Topal Kadir görüp kızacak diye telaş yapar dirseğimle çayı deviririm. Topal Kadir içtiğim çaylar kadar kırdığım bardakları da yazar deftere. Yine bir gün pişti oynarken ellerim terledi. Kâğıtlar ıslandı. Yerimden heyecanla kalkarken oraleti devirdim. Oraleti su bardağında getirmişti Eleman Hayri. Topal Kadir deftere çay bardağı yazdı yanına ‘çarpı iki’ koydu. O gün bugün kahveye gitmiyorum. Hesap kabarık. Topal Kadir beni yakaladığı yerde omzuna astığı grileşmiş havlu ile boğacak. Mahalleden de kaçtım sonra. Yeni yaşadığım mahallede ‘Kelamsız’ diye sesleniyorlar. Bu ismi de seviyorum, yine de pek emin değilim. Mahallenin çiçekli entari giyen bir iki ablası olmasa adım ‘Aç Halil’ olurdu ya Allah onlara selamet, sağlık versin de karnım doyuyor.
Nasıl bu hale geldiğimi düşünüyorum bazen. Herkes normal yaşarken benim yaşadığım zaman kaymış gibi geliyor. Bir ufak değişikliğe niyetlendiğimi hatırlıyorum. Yayınevinin demir kapısı önünde dikilirken oldu ne olduysa. Ellerim terledi. İçinde üç hikâyemin olduğu zarf ıslandı. Açıp baktım, mürekkep dağılmış. Yeni yeni harfler türemiş. Geri dönüp yeniden yazsam vaktim yok. Girdim içeriye. Sekreter kadına ne dediğimi o gün de bilememiştim şimdi de hiç canlanmıyor kafamda. Bir adamla karşılıklı oturduk. Editör olmadığını anlamıştım. Anımsıyorum. Bir şey oldu. İçimde aniden biri öldü. Ben öldüm. Ben ölünce öyküleri yazan adamım da öldü. Orada öyle adamın karşısında otururken adamın ağzından çıkan ‘Mümkün değil,’ ve benzeri sözleri dinlerken öldük. Kafamın içinde hâlâ can çekişen karakterlerimden biri, son nefesini vermeden hemen önce sordu adama: “Hiç ümit yok mu buradan çıkıp kâğıtlarda yaşamama?” Adamın hayır anlamında iki kaşını yukarı kaldırıp indirdiğini gördüğümü hatırlıyorum. Demir kapıdan çıktığımda hemen orada yeni doğmuş gibi nefes almaya başladım. Ciğerim yandı. Feryat figan ağlayamadım. İçim başka dışım başka. İnsanların bakışları aynı. Yine kimsenin farkında değildim. Topal Kadir’in kahveye ne ara gittim, onu da hatırlamıyorum. Bildiğim tek şey ellerimin hâlâ terlemeye devam etmesiydi. Sonrası malûmunuz. Çay bardağı kırıkları, kaçışlarım, mahalle ablalarının bol yağlı yemekleri, suratıma çarpan patlak toplar.
Buraya neden ve nasıl geldiğimi biliyorum ama. Çok eminim kendimden ve nedenimden. Yine çiçekli entari giyen ablalardan birinin verdiği ekmek arası köfteyi yerken, ekmeğin sarılı olduğu kâğıda gözüm ilişti. Mahalleye gelecek büyük bir lunaparkın tanıtım kâğıdı. Arkasında bir form var. Doldurup gidersen atlıkarıncada ilk biniş bedavaymış. Her yeri doldurdum, bir tek isim kısmı kaldı. Ne yazacağımı bilemedim. Halil yazsam öldü. Sakar Sarsak yazsam deli sanacaklar. Kelamsız yazsam sonuç yine delilik. Hadi dedim, gidip bir isim alayım kendime. Sonra da formu doldurup lunaparkı bekleyeyim. Bu nedenle nüfusta ismimin farklı olması günlük hayatımda ve lunapark formunda güçlük yaşamama sebep olduğundan nüfusta kayıtlı olan ismimin ‘Özgür’ ismi ile değiştirilmesini talep ederim. İmza: Sakar Sarsak Kelamsız Ölü Halil”

  - Buyrun memur bey. Dilekçem hazır.
Her sabah güneş doğmadan bir saat önce köprü korkuluklarına karnımı dayayıp ayaklarım yerden biraz havalanıncaya kadar sarkıyorum. Bilinçli intihar mümkün değil bence. En kötü ihtimalle beyninin de bedenine emir veremeyecek kadar sarhoş olması gerekiyor. Hayallerinin yıkılmış olması sadece köprüye kadar gelmene yardımcı oluyor. Öleceksen bir tek bedenin istemeyecek, onu iyi anladım. Kaç defa tekrarladım aynı hareketi. Yok, beynim izin vermiyor; gönderiyor sinyalleri: “Mustafa düşeceksin, yere bas!” Aniden doğruluyorum. Beynim yine iş başında. “Nefes al!” Derin bir nefes çekiyorum. Çok derin nefes alınca canım onluk sigara çekiyor. Ceplerimi yokluyorum, paket yok. Güneş doğunca eve dönüyorum. Hayallerinin yıkılmış olması köprüye getirdiği gibi geri götürmüyor. Aydınlıkta yol daha uzun, daha yokuş. Kaldırımlar dar, illa birine çarpıyorum. Biri yine apartmanın giriş kapısını açık bırakmış. Evimin kapısına üç tane renkli kâğıt sıkıştırmışlar. Biri yeni açılan mantıcının reklamı, biri muhtarın seçim afişi, biri de lunapark broşürü.
Nereden başlasam, başlamadığım yerden kırılıyor eksenim. Zaten hafif eğikti iyice bükülüyor. Dönemiyorum etrafımda. Dönebilsem deli divane olacağım. Kara parçalarım yanlış yerlerden ayrılmış. Uzayımın morlu, mavili, pembeli, yıldızlı halinden eser yok. Bilgisayar başına oturup iki sayfa yazsam, bir bardak serin su içmiş gibi ferahlayacağım. Masa üstünde renk renk dosyalar. Kırmızılar çok önemli, maviler ortak kullanım evrakları. Griler müsvedde kâğıt dolu. “Ben yazarım arkalarına,” deyip topladığım çok işlemli tabloların çizildiği orta kalite baskı kâğıtları. Şu aşağı mahalleye gelecek lunaparkın tanıtım broşürünü çizip gönderebilsem baskıya, her şeyi ortada öylece bırakıp çıkacağım. Terminale varışım nereden baksan yarım saat sürer. Kalkış saati en yakın, yolu en uzak otobüse yetişsem yeter. Lunapark işletmecisinin hazırlattığı broşüre göre, formu doldurup gidene ışıl ışıl parlayan atlar üzerinde bir jeton dönüşü dolanmak bedava. Baskı bittiğinde çoktan ayrılmış olurum şehirden.
Ekranımın sol alt köşesinde simge boyutuna küçültülmüş kelime işlemci sayfası parlıyor. Karakterler dönüp duruyor içinde. Meryem var, Ölü Halil var, Mustafa var.

Lunapark

Lunapark girişi, hayal edilenden biraz daha renksiz. Gezdiği her şehirde ışıklarından bir tutam bırakıp gelmiş gibi. Dönme dolap ağır aksak dönüyor. Üst taraftaki oturaklarından birinde bir kadın oturmuş. Göz altları ıslak, saçlarını rüzgâr seviyor. Dönme dolabı çalıştıran çocuk, gözlerini yukarı dikmiş, elleri ağzında telaşla izliyor kadını. “Ya atlarsa!”
Atlıkarıncanın önünde uzunca kuyruk. Lunaparkın en parlak oyuncağı. Elindeki küçük renkli kâğıdı gösteren geçip oturuyor atlardan birinin üstüne. Meryem oğlunun elinden tutmuş gelmiş. Ona göre atlıkarınca dönüşünü tamamladığında kocası çıkışta onları bekleyecek. Haberi yok, kendince totem yaratmış. Dönmeyecek kocası. Öyle asılı kalacak gömleği sandalye arkasında. Yıllar geçip oğlu büyüyünce gömleği alıp sırtına geçirecek. O da dönmeyecek gittiği sabahın akşamında. Sakar Sarsak Kelamsız Ölü Halil’i adliye binası çıkışında akıl hastanesi görevlileri tutup götürdü. Resmi kayıtlarda bile ‘Özgür’ olamadı. Adını Halil diye yazdılar kayıt defterine. Mustafa evinin balkonunda onluk sigarasını içerken incelediği lunapark broşürü rüzgâra kapılıp uçtu. Kâğıdı yakalayacağım derken ağzının kenarında sigara, düştü aşağıya. Şehrin kanalizasyonunda, patlayan kafatasından akan beyni yüzüyor. Bilinçli, bilinçsiz.

Önemsiz Bir Not: Öykünün yazarı atlıkarıncalardan nefret eder.

Yazar Hakkında

Dünyalı. Teorikte Tekstil Mühendisi, pratikte İş Güvenliği Uzmanı. On yıldır Bursa’da yaşıyor. Artvin’in Şavşat ilçesinde doğmuş olmakla birlikte resmi kayıtlara göre iki yıldır Bursa Mustafakemalpaşalı. Söz konusu konuşmak olunca; lafın biri ağzında biri boğazında. Konuşamadığı ne varsa yazar. Karakterlerini sokaktan ve toplu taşımada seyahat eden insanlar arasından seçer. Konuşmak konusundaki doyumsuzluğundan olsa gerek en çok diyalog yazmayı sever. 2014 yılından beri ‘yaratıcı yazarlık atölyesine’ devam ediyor. Özgürlükten ve kaçıştan beslenir. Küçük Kara Balık’ı örnek alır. Çocukluktan kalma alışkanlıkla mümkün olan her sabah Arı Maya izler. Yeşil’e de hayrandır ama en çok Mor’a. İnsanlıkla iyilik arasında, iyiliği tercih eder.


Eski Çözümlemeler

Zahir
17/03/2018

Zahir

Tutunma
17/03/2018

Tutunma

Kurgu
17/03/2018

Kurgu